Īsais mandāts jeb zvejojam balsis (I)
2017.gada 3.jūnijā notika pašvaldību vēlēšanas, kur Republikas pilsētās un novados tika ievēlētas 119 vietvaras. Lai gan vēlētājam varētu būt pārliecība, ka visi ievēlētie deputāti nostrādās visu sasaukuma laiku, realitātē šāda parādība ir retums, jo tikai 15 pašvaldībās (13%) deputātu sastāvs nav mainījies kopš pirmās sasaukuma dienas.
Atsevišķos gadījumos deputāta maiņa ir notikusi objektīvu apstākļu dēļ, tomēr daļa gadījumu liecina, ka politiskās partijas nodarbojas ar balsu “zvejošanu”, sarakstā ieliekot vēlētājam pazīstamas sejas. Un tiklīdz partija nonāk pie varas, tad šīs sejas aizstāj nākamie — aiz svītras palikušie. Bet vēlētājiem var teikt, ka, redz, izrādās likums neļauj savienot manu amatu ar deputāta amatu un to es iepriekš “nezināju”, un, tā kā vēlētājs ir ļoti apmierināts ar manu līdzšinējo darbu esošā amatā, tad nolikšu mandātu, lai strādātu tikpat labi arī turpmāk. Izklausās nevainīgi, bet tiklab tā var būt labi izplānota stratēģija, lai izkonkurētu pārējās partijas, pašvaldībā iegūstot lielāku mandātu skaitu, pateicoties zināmām personībām vēlēšanu sarakstā.
No deputātiem, kuri 2017.gada jūnijā ievēlēti uzreiz, mandātu šobrīd ir nolikuši 16%. Ceturtā daļa no viņiem (24%) to ir izdarījuši viena mēneša laikā kopš pirmās sasaukuma dienas, bet puse (52.7%) vismaz pēc viena gada nostrādāšanas pašvaldībā.
Ļoti naski uz deputāta mandāta nolikšanu ir bijuši Brocēnu novadā — no sākotnēji ievēlētiem 15 deputātiem, 6 vēl turās no pirmās dienas, bet pārējo vietā ir nonākuši vēlēšanu dienā aiz svītras palikušie. Jāpiebilst, ka arī jaunpienācēju vidū ir bijusi liela deputātu mainība. Šī novada darbību izpēte būtu atsevišķs temats, jo dīvainību šajā pašvaldībā netrūkst. Iespējams, ka ne bez pamata, jo domes priekšsēdētājai, Solvitai Dūklavai, nācās pamest deputāta amatu, spēkā stājoties notiesājošam spriedumam.
Dundagas novada pašvaldība, savukārt, ir īpaša ar to, ka to 2021.gada 13.maijā atlaida Saeima. Taču tas neliedz Andrai Grīvānei kandidēt uz deputāta amatu vēlreiz, šoreiz Talsu novadā.
Apkopojot vietvaru datus, zemāk redzams, kuri ir tad īsākā mandāta turētāji. Izrādās, ir tādi, kuri deputāta mandātu noliek uzreiz pirmajā sēdē (Evita Šīrante, Igors Akulovs, Ojārs Atslēdziņš, Toms Vorkalis) vai tādi, kuri sagaida nākamo [ārkārtas] sēdi, lai paziņotu par aiziešanu.
Ar pilnu 2017.gadā ievēlēto deputātu sarakstu (un to vai ir/nav nolicis mandātu) var iepazīties šeit. Sarakstā var redzēt vai deputāts kandidē arī 2021.gada pašvaldību vēlēšanās. Piebildīšu, ka no TOP 50 visātrāk mandātu nolikušajiem aptuveni puse kandidē vēlreiz.
Šī ir raksta pirmā daļa, jo nākamā būs veltīta jaunā sasaukuma deputātiem. Jo mandātu nolikšana īsi pēc ievēlēšanas ir tik ļoti izplatīta, ka nav šaubu, ka šāda prakse tiks piemērota arī turpmāk — kā nekā dažas no augstāk minētajām personām arī šobrīd kandidē uz deputāta amatu.
Lai šādu praksi apturētu, vēlētājam ar skepsi jāuztver “īsā mandāta” deputātu kandidāti, īpaši, ja šobrīd ieņem amatu, ko nevar savienot ar deputāta amatu. Ja kandidāts jau reizi ir nolicis mandātu uzreiz pēc nokļūšanas pašvaldībā, tad ir liela iespējamība, ka šādu praksi viņš turpinās — ja labi ķerās, tad ēsma vēl ir pietiekoši laba.
Citi resursi
- lsm.lv šo problēmu aktualizēja uzreiz pēc vēlēšanām: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/vairaki-desmiti-pasvaldibu-deputatu-noliek-mandatu.a245268/
- https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/menesi-pec-velesanam-daudzas-pasvaldibas-turpinas-deputatu-maina-jo-ieveletie-dome-palikt-negrib.a242807/
- http://arhivs.talsuvestis.lv/lv/zinas/amatu-lamatas-deputati-dilemmas-prieksa-atstat-darbu-vai-nolikt-mandatu/
- Kandidāti, kuri iet uz visu banku — vai nu priekšsēdētāja amats vai nekas: https://www.staburags.lv/novadu-zinas/neretas-novada/nereta-deputati-noliek-mandatu-kapec-148811 vai https://saldus.lv/wp-content/uploads/2018/11/Arkartas-domes-sede-21-jun-2017.mp3